Druk 3D pozwala w stosunkowo krótkim czasie zmaterializować zaprojektowane części. Formy wtryskowe są natomiast drogą do szybkiego, powtarzalnego procesu produkcyjnego. Wtryski przy dużym nakładzie, znacząco obniżają koszt pojedynczego elementu. Drukarki 3D dają możliwość wprowadzania zmian, pomiędzy kolejnymi iteracjami prototypu, bez ponoszenia dodatkowych nakładów.
Kiedy zatem warto zainwestować w formy wtryskowe, a kiedy postawić na druk 3D?
Na początku jeszcze raz chwilę poświęćmy wychwaleniu zbawiennej dla świata technologi druku 3D. W istocie jest to grupa technologi wykożystująca podobny mechanizm, choć poszczególne rodzaje druku 3D nieco różnią się od siebie. Zbiór tych rozwiązań, pozwala nam materializować niemal dowolny kształ z użyciem setek rodzajów materiałów. Od tworzyw gumopodobnych jak TPU, przez popularny ABS a skończywszy na poliwęglanach jak CP. Można drukować też metalem, a nawet materiałami drewnopodobnymi. Popularyzacja druku 3D sprawiła, że praktycznie trafiła ona pod dachy przeciętnego kowalskiego, który poświęcajac odrobinę czasu na zapozanie się z drukarką i oprogramowaniem, jest w stanie wykonać swój pierwszy wydruk.
Formy wtryskowe
Forma wtryskowa jest złożonym narzędziem, które musi podołać wielu wymaganiom powstałym podczas wtryskiwania tworzywa. W przypadku Druku 3D (w większości technologii) materiał nakłada się na blat, jednak nie istnieją ograniczenia materiału w przestrzeni (w większości technologii). Nie używa się atmosfery ochronnych. Wnętrze formy wtryskowej ma kształ elementu, który po wtłoczeniu tworzywa, zostaje uformowany. Wyrób ten ma perfekcyjne wymiary i naturalne dla danego materiału gładkie wykończenie. Największym ograniczeniem technologii wtryskowej jest koszt produkcji form, oraz czas jak jest potrzebny na wdrożenie.
Sprawa ma się nieco inaczej z profesjonalną produkcją i prototypowaniem
Wszędzie tam, gdzie mamy doczynienia z bardziej wymagającymi produktami, trudniejszymi w druku materiałami czy choćby potrzebą druku większej ilości elementów pojawia się potrzeba skożystania z parków drukarek maszynowych. Są to przedsiębiorstwa posiadające duże moce przerobowe, odpowiedni sprzęt a przede wszystkim wiedzę i doświadczenie w druku 3D.
Prototypowanie części
Każdy kto ma doczynienia z prototypowaniem, zdaje sobie sprawę, że nawet najlepsze projekty wymagają zmian, Prototypujemy, testujemy, a następnie dochodzimy do wniosków co jeszcze musi zostać poprawione. W takich przypadkach druk 3D sprawdza się idealnie. Możemy w ten sposób tworzyć elementy zarowno małowymagające jak i takie, które w docelowym urządzeniu muszą być wykonane z materiałów o konkretnych własciwościach jak choćby wytrzymałość. Tym samym nie ma sensu, tworzenia skomplikowanej formy wtryskowej, dla elementów, które jeszcze wiele razy mogą ulec zmianie.
Produkcja małoseryjna
W sytuacji, wprowadzenia na rynek produktu, który jest skierowany do małej grupy odbiorców i zakładamy, że powstanie niewielka ilość danego elementu, druk 3d również będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem.
No dobrze. Co w takim razie w sytuacji gdy planujemy produkcję tysięcy egzemplarzy, ale prowadzimy w dalszym ciągu pracę nad rozwojem produktu? Jeśli wychodziny z założenia, że kolejne serie produkcyjne, mogą się zmieniać, warto rozważyć produkcję danej części w techniologi druku 3D. W ten sposób każdorazowa zmiana nie będzie się wiązać, z kosztem tworzenia nowej formy wtryskowej. Cena pozyskania pojedyńczego elementu w takiej sytuacji również może być niższa w przypadku druku 3D.
Produkcja wielkoseryjna
To przykład produkcji, gdzie wdrożenie technologii wtryskowej będzie miało ogromny wpływ na obniżenie ceny jednostkowej. Przy założeniu, że produkujemy tysiące, a przynajmniej setki elementów tygodniowo w dłuższej perspektywie, warto rozważyć wdrożenie procesu wtryskowego.
Podsumowanie
Niezależnie od założeń projektu, ilości elementów czy planów co do wprowadzania kolejnych iteracji danej części, powinniśmy wziąć pod uwagę powyżej wsponiane czynniki. Moim zdaniem najważniejsze z nich to elastyczność w przypadku druku 3D oraz niski koszt produkcji wielkoseryjnej w technologii wtryskowej.
Niezależnie od rozwiązań, na które się decydujesz, zapraszam do skorzystania z naszego konfiguratora do zamawiania druku 3D. W przypadku zamówienia większych partii, cena pojedyńczego elementu znacząco spada, co znacząco zmniejsza różnicę w cenie pomiędzy Drukiem 3D a wtryskiem. Jeśli natomiast potrzebujesz jeszcze większych partii materiału, napisz do nas, a wspólnie ustalimy najelepsze możliwe rozwiązanie dla Twojego projektu.